11. september 2026
Stø er utsteder av BankID: – Et viktig steg mot en mer bankuavhengig BankID

Stø har overtatt ansvaret for utstedelsen av BankID. Målet er å øke inkluderingen og løsrive BankID fra bankforholdet innen våren 2029.
Denne endringen har banknæringen og Stø jobbet sammen om siden 2022.
– Dette er et viktig steg mot en mer bankuavhengig BankID. Det vil gjøre hverdagen enklere for kundene og bidra til en mer moderne og fleksibel BankID-ordning, sier Øyvind Westby Brekke, administrerende direktør i Stø.
Selv om Stø er utsteder, er det fortsatt bankene som håndterer kundeservice, legitimasjonskontroll og administrasjon av BankID.
Én BankID hele livet
For kundene betyr endringen at BankID senest fra våren 2029 blir helt løsrevet fra kravet om kundeforhold i banken og knytningen til enkeltbanker. Da skal det ikke være nødvendig å få ny BankID eller gjennomføre ny ID-kontroll med fysisk oppmøte fordi man bytter bank.
– Målet er at du skal kunne ha én BankID gjennom hele livet, også når du bytter bank, sier Øyvind Brekke, administrerende direktør i Stø.
Fra oktober i år overtar Stø det formelle ansvaret for BankID-regelverket. Reglene blir dermed like overalt, uansett hvilken bank du kontakter. Redusert nedre aldersgrense til 12 år er allerede innført, og personer med d-nummer vil kunne få BankID dersom øvrige krav er oppfylt. Disse endringene vil gjøre BankID tilgjengelig for flere.
Overgangsfase i inntil to og et halvt år
For å oppnå full reell bankuavhengighet må det etableres en ny, felles løsning for administrasjon av BankID. Stø skal etablere et slikt felles system, og arbeidet har høy prioritet. Likevel kan det ta inntil to og et halvt år før systemet er klart. Frem til da må man fortsatt be om ny BankID ved bankbytte.
– Bankene og Stø er nå i en overgangsfase. Frem til det nye felles administrasjonssystemet er på plass, har bankene ulike begrensninger i sine systemer. Det kan for eksempel handle om avhengighet til et aktivt kundeforhold, som gjør at ikke alle nye regler kan følges fra dag én. Vi jobber for at denne overgangsfasen skal bli så kort som mulig, sier Brekke.
Raskere utvikling og økt konkurranse
Med en enklere organisering kan BankID utvikles raskere enn før. Det betyr at brukerne kan få glede av nye tjenester tidligere, blant annet muligheten til å dele opplysninger om seg selv på en trygg måte, når de selv ønsker det.
– Vi skal gjøre det enkelt å hente egne data og bevis fra ulike kilder og gi brukerne full kontroll på hvor og når dette skal deles, på samme måte som vi har gjort med ID-kortet allerede, sier Brekke.
Uten krav om kundeforhold i bank for å få BankID, fjernes også en knytning til banken:
– Når BankID ikke er knyttet til et kundeforhold i bank, kan det også senke terskelen for å bytte bank og dermed bidra til bedre konkurranse i bankmarkedet, sier Brekke.